Kleo v3.0.4 - en to fr_FR translation catalogue (238 entries)

en: Primary Menu
fr_FR: Menu principal

en: Top Menu
fr_FR: Menu du haut

en: Side Menu
fr_FR: Menu latéral

en: Main Sidebar
fr_FR: Barre latérale principale

en: Default sidebar
fr_FR: Barre latérale par défaut

en: View %s's profile
fr_FR: Voir le profil de %s

en: View all POSTS by %s
fr_FR: Afficher tous les messages de %s

en: View profile
fr_FR: Voir le profil

en: View all posts by %s
fr_FR: Afficher tous les messages de %s

en: This article has one comment | This article has %1$s comments
fr_FR[0]: Cet article comporte un commentaire
fr_FR[1]: Cet article comporte %1$ commentaires

en: Author
fr_FR: Auteur

en: ago
fr_FR: Il y a

en: <span class='unapproved'>Your comment is awaiting moderation.</span>
fr_FR: <span class='unapproved'>Votre commentaire est en attente de modération.</span>

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Reply
fr_FR: Réponse

en: Log in to reply.
fr_FR: Se connecter pour répondre

en: Name
fr_FR: Nom

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
fr_FR: Connecté en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account"> Vous déconnecter? </a>

en: Leave a reply
fr_FR: Laisser une réponse

en: Leave a reply to %s
fr_FR: Laisser une réponse à %s

en: Click here to cancel the reply
fr_FR: Cliquer ici pour annuler la réponse

en: Post comment
fr_FR: Publier le commentaire

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr_FR: Vous devez être connecté pour poster un commentaire.

en: Sending info, please wait...
fr_FR: Informations en cours d’envoi, veuillez patienter...

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
fr_FR: Ceci est un peu gênant, n’est-ce pas ?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr_FR: Il semble que rien n'a été trouvé à cet endroit. Vous voulez peut-être essayer une recherche ?

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier post ?  Commencez ici

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes de recherche. Veuillez essayer à nouveau avec des mots clés différents.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semble que nous ne puissions pas trouver ce que vous cherchez. Peut-être la recherche peut aider.

en: 0 Comments
fr_FR: 0 Commentaires

en: 1 Comment
fr_FR: 1 Commentaire

en: % Comments
fr_FR: % Commentaires

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Back to %s
fr_FR: Retour à %s

en: Permalink to %s
fr_FR: Lien permanent vers %s

en: Previous Image
fr_FR: Image précédente

en: Next Image
fr_FR: Image suivante

en: Read more
fr_FR: En lire plus

en: Related Articles
fr_FR: Articles connexes

en: Related
fr_FR: Connexe

en: Log in with your credentials
fr_FR: Vous connecter avec vos identifiants

en: or
fr_FR: ou

en: Create an account
fr_FR: Créer un compte

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Sign in
fr_FR: Connexion

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Forgot your details?
fr_FR: Vous avez oublié vos informations ?

en: Username or Email
fr_FR: Nom d'utilisateur ou E-mail

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser mot de passe

en: I remember my details
fr_FR: Je me souviens de mes informations

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Share this
fr_FR: Partager ceci

en: Toggle navigation
fr_FR: Activer/désactiver navigation

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les Plugins nécessaires

en: Install Plugins
fr_FR: Installer des Plugins

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installer le Plugin : %s

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Quelque chose ne va pas avec l’API du plugin.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite le plugin suivant: %1$.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les plugins suivants: %1$.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande le plugin suivant: %1$.
fr_FR[1]: Ce thème recommande les plugins suivants: %1$.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr_FR[0]: Désolé,vous ne disposez pas de droits d'accès pour installer le plugin %s. Contactez l'administrateur du site pour vous aider à installer le plugin.
fr_FR[1]: Désolé,vous ne disposez pas de droits d'accès pour installer le plugin %s. Contactez l'administrateur du site pour vous aider à installer le plugin.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin requis suivant: %1$ est actuellement inactif: %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins requis suivants: %1$ sont actuellement inactifs: %1$s

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin recommandé suivant:%1$ est actuellement inactif:%1$s.
fr_FR[1]: Les plugins recommandés suivants: %1$ sont actuellement inactifs: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr_FR[0]: Désolé,vous ne disposez pas de droits d'accès pour activer le plugin %s. Contactez l'administrateur du site pour vous aider à activer le plugin.
fr_FR[1]: Désolé,vous ne disposez pas de droits d'accès pour activer les plugins %s. Contactez l'administrateur du site pour vous aider à activer les plugins.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin suivant doit être actualisé à sa dernière version pour garantir une compatibilité maximale avec ce thème: %1s
fr_FR[1]: Les plugins suivants doivent être actualisés à leur dernière version pour garantir une compatibilité maximale avec ce thème: %1s

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr_FR[0]: Désolé,vous ne disposez pas de droits d'accès pour actualiser le plugin %s. Contactez l'administrateur du site pour vous aider à actualiser le plugin.
fr_FR[1]: Désolé,vous ne disposez pas de droits d'accès pour actualiser les plugins %s. Contactez l'administrateur du site pour vous aider à actualiser les plugins.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Commencez à installer le plugin
fr_FR[1]: Commencez à installer les plugins

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
fr_FR[0]: Activez le plugin installé
fr_FR[1]: Activez les plugins installés

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retournez au Programme d'Installation des Plugins Requis

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Plugin activé avec succès.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Tous les plugins installés et activés avec succès. %s

en: show less
fr_FR: Afficher moins

en: show more
fr_FR: Afficher plus

en: No search results were found here!
fr_FR: Aucun résultat de recherche n’a été trouvé ici !

en: Go back
fr_FR: Retour

en: Login
fr_FR: Ouverture de session

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: No items available here for the moment
fr_FR: Aucun élément disponible ici pour le moment

en: Some links are relative to the current user, and are not visible to visitors who are not logged in.
fr_FR: Quelques liens sont relatifs à l'utilisateur actuel et ne sont pas visibles pour les visiteurs qui ne sont pas connectés.

en: Add to Menu
fr_FR: Ajouter au Menu

en: Site Layout
fr_FR: Mise en page du site

en: Social share
fr_FR: Partage social

en: If you want to show image/gallery/video/audio before the post on single page
fr_FR: Si vous souhaitez afficher image/galerie/vidéo/audio avant le post sur une page unique

en: Clients - link
fr_FR: Clients – lien

en: Testimonial - Author description
fr_FR: Témoignage - description de l'auteur

en: Header Layout
fr_FR: Mise en page de l'en-tête

en: Choose icon
fr_FR: Choisir l'icône

en: Before title
fr_FR: Avant le titre

en: After title
fr_FR: Après le titre

en: Just the icon
fr_FR: Juste l'icône

en: Enable Mega Menu for child items.
fr_FR: Activer Mega Menu pour les articles d’enfants.

en: Permanent Link:
fr_FR: Lien permanent :

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Start typing to search...
fr_FR: Commencez à taper pour rechercher...

en: Sorry, we haven't found anything based on your criteria.
fr_FR: Désolé, nous n'avons rien trouvé selon vos critères.

en: Please try searching by different terms.
fr_FR: Veuillez essayer de rechercher par des termes différents.

en: Members
fr_FR: Membres

en: View member results
fr_FR: Afficher les résultats des membres

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: View group results
fr_FR: Afficher les résultats de groupe

en: View all results
fr_FR: Afficher tous les résultats

en: View forum results
fr_FR: Afficher les résultats du forum

en: <span id="older-nav">Go to article</span>
fr_FR: <span id="older-nav">Passer à l’article</span>

en: Top Content
fr_FR: Contenu le plus regardé

en: This will be displayed at top of the category page. Shortcodes are allowed.
fr_FR: Cela s'affichera en haut de la page de catégories. Shortcodes autorisés.

en: Display type
fr_FR: Type d'affichage

en: Previous section
fr_FR: Section précédente

en: Next section
fr_FR: Section suivante

en: Browse:
fr_FR: Navigateur :

en: 404 Not Found
fr_FR: 404 Introuvable

note: Translators: %s is the search query. The HTML entities are opening and closing curly quotes.
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Résultats de la recherche pour  &#8220;%s&#8221;

note: Translators: Weekly archive title. %s is the week date format.
en: Week %s
fr_FR: Semaine %s

en: Split
fr_FR: séparer

en: Merge
fr_FR: Fusion

en: Tag Archive for:
fr_FR: Étiqueter Archive pour :

en: Archive for category:
fr_FR: Archive pour la catégorie :

en: Archive for date:
fr_FR: Archive pour la date :

en: Archive for month:
fr_FR: Archive pour le mois :

en: Archive for year:
fr_FR: Archives pour l'année :

en: Author Archive
fr_FR: Archives de l'auteur

en: for:
fr_FR: pour :

en: search results for:
fr_FR: résultats de la recherche pour :

en: search result for:
fr_FR: résultat de la recherche pour :

en: Search results for:
fr_FR: Résultats de la recherche pour :

en: To search the site please enter a valid term
fr_FR: Pour rechercher le site, veuillez entrer un terme valide

en: Error 404 - Page not found
fr_FR: Erreur 404 - Page introuvable

[ctx: tag label]
en: Client Tags
fr_FR: Balises clients

[ctx: tag singular label]
en: Client Tag
fr_FR: Balise client

en: You are already logged in.
fr_FR: Vous êtes déjà connecté.

en: Authentication required.
fr_FR: Authentification nécessaire.

en: Please connect your facebook account.
fr_FR: Veuillez connecter votre compte Facebook.

en: Registration is not open at this time. Please come back later.
fr_FR: L’inscription n'est pas ouverte en ce moment. Veuillez revenir plus tard.

en: Registration using Facebook is not currently allowed. Please use our Register page
fr_FR: L’inscription à l'aide de Facebook n'est pas actuellement autorisée. Veuillez utiliser notre page d'inscription

en: Please click again to login with Facebook and allow the application to use your email address
fr_FR: Veuillez cliquer à nouveau pour vous connecter avec Facebook et autoriser l'application à utiliser votre adresse e-mail

en: We didn't find your name. Please complete your facebook account before proceeding.
fr_FR: On n'a pas trouvé votre nom. Veuillez compléter votre compte Facebook avant de continuer.

en: Login successful, redirecting...
fr_FR: Connexion réussie, redirection...

en: Thank you for registering. Please make sure to complete your profile fields below.
fr_FR: Merci de votre inscription. Veuillez vous assurer de remplir les champs de votre profil ci-dessous.

en: Log in with Facebook
fr_FR: Connectez-vous avec Facebook

en: Please Try Again
fr_FR: Veuillez Essayer à Nouveau

en: You are already logged in. Please <a href="#" onclick="%s">refresh</a> page
fr_FR: Vous êtes déjà connecté. Veuillez rafraîchir la page

en: Failure!
fr_FR: Échec !

en: Email successfully sent!
fr_FR: E-mail envoyé avec succès !

en: Remove Embed
fr_FR: Éliminer l’intégration

en: No oEmbed Results Found for %s. View more info at
fr_FR: Aucun résultat intégré trouvé pour % s. Plus d'infos sur

en: Displays your most popular posts sorted by most liked
fr_FR: Affiche vos messages les plus populaires triés par le plus aimé

en: Popular Posts
fr_FR: Messages populaires

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Posts:
fr_FR: Messages :

en: Display like counts
fr_FR: Affichage de la quantité de  j’aime

en: Portfolio item
fr_FR: Élément de portfolio

[ctx: category label]
en: Portfolio Categories
fr_FR: Catégories de portfolio

[ctx: category singular label]
en: Portfolio Category
fr_FR: Catégorie de portfolio

en: All
fr_FR: Tout

en: Recent posts with thumbnails widget.
fr_FR: Posts récents avec widget à miniatures

en: (Kleo) Recent posts
fr_FR: (Kleo) Posts récents

en: Limit:
fr_FR: Limite :

en: Display excerpt?
fr_FR: Affichage d’extrait ?

en: Excerpt length(characters):
fr_FR: Longueur d’extrait (caractères) :

en: Display Thumbnail?
fr_FR: Affichage de Miniature ?

en: Show from category:
fr_FR: Voir catégorie :

en: All categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Choose the Post Type:
fr_FR: Choisir le Type de Post :

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

[ctx: tag label]
en: Testimonial Tags
fr_FR: Balises Témoignages

[ctx: tag singular label]
en: Testimonial Tag
fr_FR: Balise Témoignage

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your Email
fr_FR: Votre adresse E-mail

en: Type your message...
fr_FR: Tapez votre message...

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Sending
fr_FR: En cours d’envoi

en: Please enter your name.
fr_FR: Veuillez entrer votre nom.

en: Please enter your email address.
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse e-mail.

en: You entered an invalid email address.
fr_FR: Vous avez entré une adresse e-mail incorrecte.

en: Please enter a message.
fr_FR: Veuillez écrire votre message.

en: Contact Form Message
fr_FR: Message du formulaire de contact

en: You received a new contact form message:
fr_FR: Vous avez reçu un nouveau message du formulaire de contact :

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Email:
fr_FR: E-mail :

en: Message:
fr_FR: Message :

en: Thank you. Your message has been sent.
fr_FR: Merci. Votre message a été envoyé.

en: Mail couldn't be sent. Please try again!
fr_FR: Le mail n'a pas pu être envoyé. Veuillez essayer à nouveau !

en: Unknown error occurred. Please try again!
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite. Veuillez réessayer !

en: Theme options
fr_FR: Options de thème

en: Members directory restriction
fr_FR: Restriction du répertoire des membres

en: View members directory
fr_FR: Afficher répertoire des membres

en: Restrict viewing other profiles
fr_FR: Restreindre l'affichage des autres profils

en: View members profile
fr_FR: Voir le profil des membres

en: Groups directory restriction
fr_FR: Restriction de répertoire de groupes

en: Access group directory
fr_FR: Accès au répertoire de groupe

en: Group page restriction
fr_FR: Restriction de page de groupe

en: Access to groups
fr_FR: Accès aux groupes

en: Site activity restriction
fr_FR: Restriction de l'activité du site

en: View site activity
fr_FR: Aperçu de l’activité du site

en: Sending private messages restriction
fr_FR: Envoi de restriction de messages privés

en: Send Private messages
fr_FR: Envoyer des messages privés

en: Restrict users from adding media to their profile using rtMedia
fr_FR: Empêcher les utilisateurs d'ajouter des médias aux profils à l'aide de rtMedia

en: Add media to your profile
fr_FR: Ajouter des éléments multimédias à votre profil

en: Upgrade account
fr_FR: Mettre à jour le compte

en: Not logged in
fr_FR: Pas connecté

en: Not members
fr_FR: Non membres

en: Show field in memberships table
fr_FR: Afficher le champ dans la liste de membres

en: Popular level
fr_FR: Niveau populaire

en: Order in Membership table
fr_FR: Commande dans la liste de membres

en: Shop
fr_FR: Boutique

en: SAVE NOW
fr_FR: FAIRE DES ÉCONOMIES

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Quick View
fr_FR: Aperçu Rapide

en: <span id="older-nav">Go back</span>
fr_FR: <span id="older-nav">Retourner</span>

en: in the shopping cart
fr_FR: dans le panier

en: Cart Subtotal
fr_FR: Sous-total du panier

en: Your shopping bag is empty.
fr_FR: Votre panier est vide.

en: Go to the shop
fr_FR: Aller à la boutique

en: % items
fr_FR: % d’articles

en: 0 items
fr_FR: 0 articles

en: 1 item
fr_FR: 1 article

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier d'achat

en: Checkout details
fr_FR: Détails de paiement

en: Order Complete
fr_FR: Commande complète

en: My Orders
fr_FR: Mes commandes

en: My Downloads
fr_FR: Mes téléchargements

en: Account
fr_FR: Compte

en: View All Orders
fr_FR: Afficher toutes les commandes

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Live Notifications
fr_FR: Notifications en direct

en: View Notifications
fr_FR: Afficher les Notifications

en: No new notifications
fr_FR: Aucune nouvelle notification

en: Mark all as read
fr_FR: Marquer tout comme lu

en: Featured Content
fr_FR: Contenu recommandé

en: Use the <a href="%1$s">"featured" tag</a> to feature your posts. You can change this to a tag of your choice; if no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
fr_FR: Utilisez la <a href="%1$s">balise recommandée</a> pour vos messages en vedette. Vous pouvez le modifier à une balise de votre choix ; <a href="%2$s">Si aucun post</a> ne correspond à la balise des post-it seront affichés à la place.

en: Tag Name
fr_FR: Nom de la balise

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
fr_FR: Ne pas afficher la balise sur l’interface

en: Import successful. Have fun!
fr_FR: Importation réussie. Amusez-vous!
